Wyważanie kół motocyklowych, statyczne, dynamiczne

Odpowiednia opieka nad jednośladem jest kluczowa, jeśli chcesz zachować komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Nawet najwyższej klasy pojazd tego nie zapewni, jeśli jego eksploatacja, a także konserwacja nie będą prawidłowa. Warto więc zadbać o ten aspekt, mając przy tym na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Wyważanie kół motocyklowych

Konserwacja

Dbanie o własny motocykl nie może obyć się bez odpowiedniej konserwacji, której integralną częścią powinno być wyważanie kół. Ta niezbędna czynność niektórym wydaje się skomplikowana, szczególnie dla osób, które nie miały z nią wcześniej do czynienia. Czym jest więc wyważanie kół motocyklowych? To umieszczanie odpowiedniego obciążenia, które zapobiega występowaniu groźnego zjawiska zygzakowania. Stanowi szczególnie ważne zabezpieczenie przy osiąganiu większych prędkości, kiedy to pojazd musi zachować stabilność.

Wyważanie kół motocyklowych - statyczne

Decydując się na przeprowadzenie wyważenia kół motocyklowych, musisz przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Warto wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe sposoby wykonania tej czynności. Pierwszą z nich jest wyważanie statyczne polegające na wyważeniu koła wokół jego osi obrotu. Jak to zrobić? Wystarczy równomiernie je obracać, jednocześnie sprawdzając, w jakiej pozycji się zatrzymuje po zrobieniu pełnego obrotu. To jedna z najskuteczniejszych metod zweryfikowania tego, czy dane koło jest wyważone. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Jeśli po wielokrotnym obróceniu opona zawsze zatrzymuje się w tym samym miejscu, to wyraźny znak, że koło jest niewyważone. W takiej sytuacji należy zamocować odpowiedni ciężarek po przeciwnej stronie koła, który szybko zniweluje to niewyważenie.

Dynamiczne wyważanie kół

Niewyważone koła stanowią poważne zagrożenie przede wszystkim dla kierowców jednośladów, ponieważ mogą spowodować utratę panowania nad pojazdem. Niewyważenie koła najprościej można rozpoznać przez wystąpienie wyraźnych drgań, które sprawiają, że jazda motocyklem przestaje być bezpieczna. W takiej sytuacji warto zastosować proces wyważania dynamicznego. Na czym ono polega? Ten rodzaj zakłada wykorzystanie specjalnego urządzenia - wyważarki, która w każdym momencie pomiaru bada skalę niewyważenia. Jeśli zostanie zauważona jakakolwiek nieprawidłowość, usuwa się ją po zakończeniu obracania. Dynamiczne wyważanie kół motocyklowych to skuteczna metoda korekty, która przynosi wymierne efekty. Ważne jest, aby do tego zadania używać jedynie sprawdzonych narzędzi i akcesoriów wysokiej jakości.